Látkové pleny- stručný přehled

Vnitřní pleny

Používají se jako první vrstva přímo na kůži, mají sací schopnost a je nutné přes ně nasadit vrchní plenku.

Čtvercové pleny, „čtvercovky“

Jedná se o klasické, všem dobře známé plenky, které se skládají do různých tvarů a spínají speciální sponkou, nebo se používají tzv. na rovno. Průměrná cena za kus cca 35 Kč, na celou výbavu je třeba přibližně 40-60 kusů (na jedno přebalení 2-3 pleny)

Vícevrstevné pleny

Čtverce ušité z několika vrstev látky, rozdělené na tři části tak, že střední má 6-8 vrstev a okrajové 4. Použití podobné jako u čvercových. Cena asi 200 Kč, třeba přibližně 24 kusů.

Kalhotkové pleny

Tyto plenky velmi nápadně připomínají jednorázové pleny jak tvarem, tak použitím. Manipulace s nimi je velmi snadná, většinou se zavírají na suchý zip nebo patentky. Dají se sehnat jako vícevelikostní, kdy podle váhy miminka použijete příslušnou velikost, nebo jednovelikostní, kde se velikost nastavuje pomocí patentek. Ty se dají použít od novorozence až do plus minus 15 kil. Vícevelikostní jsou trochu levnější oproti jednovelikostním (cca.250 Kč/300Kč za kus)a více „sedí“ miminku, ale zase je třeba kupovat plenky několikrát, když z nich vyroste. U dalšího dítěte, ale nejsou tolik opotřebované. Je třeba tak 24 kusů od každé velikosti.

Zavazovací pleny

Samy o sobě nejsou moc savé, musí se vyplnit jinou sací vrstvou. Cena cca.150 Kč.


Vrchní pleny

Používají přes vnitřní savou plenku a zajišťují nepropustnost navenek. Používají se několikrát, střídájí se 2-3 kusy, perou se asi jednou týdně.

PVC

Umělé, nepropustné, neprodyšné, mají spousty neduhů. Cena cca. 70 Kč.

PUL

Polyuretan, syntetický materíál, nepropustný, ale prodyšný. Cena od 200 Kč.

Vlna

Přírodní materiál, prodyšný, voděodolný, absorbční. Použití převážně na noc. Lanolin má antibakteriální účinky, pokud nejsou znečištěné stolicí, dají se jen vyvětrat a prát jednou za několik týdnů. Cena cca. 400 Kč.

Fleece

Umělé, snaží se napodobit vlastnosti vlny. Nejsou voděodolné, ale voděodpudivé, při delším sezení provlhají. Rychle schnou. Cena cca 300 Kč.


All in one

Vše v jednom, vnitřní savá vrstva i vnější nepropustná. Velmi snadno se používají. Bohužel vzhledem k velkému množstvní vrstev najednou špatně schnou. Mohou být jednovelikostní i vícevelikostní. Cena od 300 Kč. Je třeba asi 24 kusů.

Snap in one

Plenka „vše v jednom“, kde vnitřní savé jádro je spojené patentkami nebo suchým zipem, tudíž se dá oddělit, lépe schne a vnější vrstva se dá použít znovu. Cena od 400 Kč.

Kapsová plena

Svrchní plena s kapsou, do které se vkládá savé jádro. Cena cca 350 Kč.


Doplňky

Vkládací plena zvyšuje savost, používá se například v noci.

Separační plena se používá jako první vrstva, která udržuje zadeček v suchu-odvádí vlhkost dále do pleny, a usnadňuje čištění pokakaných plen- zachytí stolici a dá se vyhodit do WC.

Snappi sponka na upevnění čvercovek.

Různě velké taštičky na pleny na procházky.

Kýbl na pleny s víkem pro skladování použitých plen.


Plenky se perou dle potřeby za 2-3 dny, skladují se buď „na sucho“ nebo „na mokro“-v kýblu s vodou a nějakým éterickým olejem. Perou se většinou na 60 stupňů a nežehlí se(většinou).

Náklady jsou dle druhu plen 3 000-9 000 Kč plus náklady za praní. Vysoká počáteční investice, ale pak jen podle četnosti praní. Pokud pleny použijete na další dítě, jsou počáteční náklady nulové. Cena za jednorázové pleny se může vyšplhat za celé plenkové období i přes 20 000 Kč.

 

Více informací: www.latkovepleny.cz

„Moje“ pleny: POP IN New Gen  Zadeček v bambusu

Pleny české výroby: Libštátské pleny  Anavy  Bamboolik  Haipa Daipa  Ellas House

1 komentář: „Látkové pleny- stručný přehled

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s