Zadeček v bambusu

Pokud po přečtení titulku čekáte nějakou pěknou příhodu, čekáte marně. Bude totiž o plenách.

A to ne o jen tak ledajakých. Od 28.4.2014 do 4.5.2014 probíhá „Týden opravdových plen“. Tedy plen látkových. A já, jako správná „látkařka“, musím přijít se svou troškou do mlýna.

Jak jsem se k látkování dostala? Poprvé jsem se o těchto plenkách dozvěděla v září 2011, když jsem byla v šestém měsíci mého prvního těhotenství. Jestli mě už tehdy nadchly? To si tak dobře nepamatuji, ale měsíc před porodem jsem už věděla, že je chci! Moje důvody byly ekologické minimálně, ekonomické trochu víc, prostě jsem po nich cítila velkou touhu. Vlastně bez důvodu.

Když se řekne látková plena, většina žen si představí spoustu práce, praní, vyváření, žehlení. Ano, takové to dříve bylo. Ale my se teď bavíme o moderních plenkách. O takových, které se perou na 60 a žehlit se nemusí. V dnešní době se už také nejedná pouze o klasické čtvercové pleny, i když ty jsou populární mezi látkařkami, kvůli nízkým pořizovacím nákladům, ale vybrat se dá z různých tvarovaných plen, které se používají snadno, jako pleny jednorázové. Stručný přehled zde.

Ale pro mě byla cesta k vysněným plenám ještě poměrně dlouhá. Můj manžel měl k tomu pár výhrad- že se mi to nebude chtít prát- a to se nakonec spletl, a že nám ty pleny budou blbě schnout- a to měl bohužel pravdu. V našem tehdejším bytě v zimě prádlo schlo klidně i 4 dny a to byla věc, kterou jsem si u plen nemohla dovolit. Leda bych si pořídila tak tři kompletní sady. Ale nedala jsem se odradit, když něco chci, tak to musím mít (dřív nebo později, já jsem trpělivá), a v létě následujícího roku mi přišla velká krabice s krásnou sadou nových „Pop-inek“.

POP-IN jsou jednovelikostní „snap in one“ pleny a přebalovaní je vážně stejné jako s jednorázovkama. Když jsem načítala informace o plenách, všude se psalo: „Hlavně si nepořizujte všechny pleny od jednoho výrobce a už vůbec ne all in one.“ Ano, trochu jsem riskovala, že mé dceři, které v té době bylo už 8 měsíců, nebudou sedět, ale vyšlo mi to. Padly skvěle. Měla jsem 21 kusů vnitřních bambusových plen, 4 vnitřní minkee(umělý materiál, velmi rychle schnoucí, jako pojistka), 13 svrchních plenek a pět tzv. nočních, kterými se dovycpávaly ty standardní na noc. A k tomu další nutné propriety- separační pleny, taštičky, kýbl. Ano, vybrala jsem si jednu z nejdražších variant (cena asi 8500 Kč), ale hrozně se mi ty plenky i celý ten systém líbil.

Jaký byl přechod na látkové pleny? Mám takový dojem, že to dcera ani nezaregistrovala. Pro mě to samozřejmě znamenalo trochu práce navíc, ale celkově na jeden prací cyklus je to tak do 20 minut- přeprání pleny po přebalení, naložení pračky, pověšení prádla, složení plenek.

Přes den jsem přebalovala za 2-3 hodiny- dcera toho moc nevypila a tak i méně čůrala, v noci jsme si vystačili s jednou plenou ke spokojenosti všech. Procházky byly také v pohodě, když dcera spala, tak nečůrala, a většinou spala celou cestu. Horší to sice bylo na celodenních výletech, ale i to jsme nakonec zvládli (no, na jednu zahraniční cestu jsme koupili opět jednorázové, nechtělo se mi řešit praní na dovolené).

Trochu problém byl v tom, že vnitřní pleny nedokázaly zachytit dostatečně někdy objemnou stolici a ta se potom dostala až na tu vnější, která musela jít do praní. Pokud bych měla jen 5 vnějších plen, nevystačilo by mi to, ale mých 13 bylo dost. To, že by ta vnější plena neudržela obsah uvnitř se mi za celou dobu stalo asi pětkrát, narozdíl od jednorázových, kde se jednu dobu stávalo prakticky pokaždé.

Plenky jsem skladovala na sucho a prala jsem přes léto jednou za dva dny, v zimě skoro denně a sušila na topení, takže se náš problém vyřešil.

Říká se, že přechod z látkové pleny na nočník je lehčí než u jednorázových, ne však u naší dcery. Plenek jsme se přes den zbavili asi dva týdny po narození druhé dcery (veřím tomu, že to pro ni byl ten impuls), kdy měla 21 měsíců. Na noc je bez plen potom od dvou let.

Takže jsme měli krátké období kdy se přebalovaly obě. Toto jsme zdárně vyřešili použitím jednorázovek pro tu mladší, přeci jenom na tom malém miminku je ta plenka poměrně velká, a jelikož jsem nevěděla, jak dlouho nám duo-přebalování bude trvat vrhla jsem se na šití, a několik dalších plenek si ušila (o tom zase jindy).

Takže teď jede v láktovkách už jen ta mladší. Přebaluji tak za 1,5-2 hodiny, peru jednou za 2-3 dny (stihli jsme se přestěhovat a tady nám prádlo schne krásně). V noci se budí, takže občas musím i v noci přebalit, ale jak jsem už psala, jde to snadno.

Nadšení mě prostě ani po dvou letech nepřešlo, ale zároveň se ze mě nestala odpůrkyně jednorázových plen. I když jedna věc mi u nich vadí, ale to poznáte až tehdy, když budete používat látkové. Když se malá počůrá, musím se podívat do pleny, abych to poznala, u jednorázovky to poznám po čuchu. Takže bych do toho šla vžycky znova.

Pokud jste o moderních plenách teď četli poprvé (a já doufám, že ne), snad to bude pro vás inspirací, pokud jste zatím váhali, snad to bude impulsem k nákupu. A odpůrcům látkových plen, kteří dočetli až jsem, jsem snad ukázala, že látkování není zase taková noční můra, jak si mysleli.

A nakonec znovu připomínám probíhající týden opravdových plen (28.4.2014-4.5.2014), spousta e-shopů právě během něj nabízí látkové pleny se slevami!!!

Díky, Jitka

1 komentář: „Zadeček v bambusu

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s